Pěší turistika

Naučná stezka Gočárův okruh

5 km dlouhá vycházková trasa nabízí nenáročnou pěší turistiku městem Lázně Bohdaneč i volnou krajinou s možností seznámit se prostřednictvím 14 informačních panelů s pozoruhodnými místy a stavbami. Pojmenování okruhu je vedeno snahou připomínat významného architekta Josefa Gočára a zejména výsledky jeho působení ve městě na počátku 20. století.

Trasa začíná i končí na Masarykově náměstí, kde nikdo neprojde bez povšimnutí kolem nových fontán, barokního kostela či renesanční budovy radnice. K dalším zastavením naučné stezky patří penzion Škroup, lázeňský pavilon Gočár, vodojem a funkcionalistická vila – stavby vyprojektované J. Gočárem, dále pak Kuttnerova kaplička, Tillerovo sedátko či památník obětem světových válek, reprezentující drobnou architekturu města. Zastávka v lázeňském parku nabídne krásné přírodní scenérie, stejně jako cesta alejí k bohdanečským hřbitovům, které jsou místem posledního odpočinku mnoha významných osobností kulturního a společenského života města.

 

Naučná stezka kolem Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník

Je vyznačena na sever od Lázní Bohdanče. Z přírodního hlediska je rezervace nejhodnotnějším místem v okolí města. Chráněné území o rozloze cca 250 ha zahrnuje kromě rybníku také přilehlé slatinné louky, křoviny a rákosiny, jež jsou hnízdištěm vzácných druhů vodního ptactva a důležitou zastávkou na tahu ptáků. 7 km dlouhá naučná stezka zavede návštěvníka do prostředí s bohatou „rybniční“ faunou a flórou.

Naučná stezka Pernštejnskými rybníky

Začíná v Neratově a pokračuje kolem rybníků Rozhrna, Skříň, Udržal, Trhoňka, Stará i Nová Jílovka a Tichý. Sedmikilometrová trasa seznamuje návštěvníky s tradicí rybníkářství i rozmanitostí místních přírodních krás.Bohdanečskem procházejí tři značené pěší turistické trasy:

Modrá (8 km)

Značka vychází z bohdanečského náměstí, vede podél lázeňského parku, poté po obvodu semtínského průmyslového areálu, přes Stéblovou až k železniční stanici Stéblová.

Zelená (16 km)

Značka odbočuje u hranice semtínského průmyslového areálu z modré značky, přichází lesem k severovýchodnímu okraji města Lázně Bohdaneč, dále na náměstí, odtud k jižnímu okraji Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník. Pokračuje okolo rybníků Skříň a Rozhrna, poté po silnici až do Přelovic, odtud lesem do Výrova, podél jezera u Břehů, přes Lohenice až do Přelouče k nádraží.

Žlutá (3 km)

Značka odbočuje z modré značky za bohdanečským lázeňským parkem, přetíná silnici I/36 a směřuje do Rybitví, ke svému koncovému bodu na stanici MHD.


Přírodní bohatství

Přírodní bohatství Přírodní bohatství POVOLEN DOWNLOAD
u Volče u Volče POVOLEN DOWNLOAD
u Neratova u Neratova POVOLEN DOWNLOAD
u Neraotva u Neraotva POVOLEN DOWNLOAD
u Břehů u Břehů POVOLEN DOWNLOAD
u Neratova u Neratova POVOLEN DOWNLOAD
Přírodní bohatství Přírodní bohatství POVOLEN DOWNLOAD
Přírodní bohatství Přírodní bohatství POVOLEN DOWNLOAD
u Rohoznice u Rohoznice POVOLEN DOWNLOAD
u Rohoznice u Rohoznice POVOLEN DOWNLOAD
u Rohoznice u Rohoznice POVOLEN DOWNLOAD